BJCA logo
Berkshire Junior Chess

News
Recent news items

2017 Oxford Girls Quadrangular Under 11

2017 Oxford Girls Quadrangular Under 18

Berkshire Junior Championship

Berkshire County Team Trial

50th Berkshire Junior Championship

Annual Pairs Tournament and Grand Prix Presentation

Under 18 Girls Team event: Berks, Wilts, Somerset

South of England Junior Chess Championships

Berkshire squad training match


All stories for 2017-18
Archive
2016-17
2015-16
2014-15
2013-14
2012-13
2011-12
2010-11
2009-10
2008-09
2007-08
2006-07
2005-06
2004-05
2003-04
2002-03
News Items for 2006-07
Sat, 18-AugUK Chess Challenge Terafinal: Some top prizes, and excellent results for all Berkshire entrants.
Sun, 29-JulBritish Chess Championships: A somewhat untypical British seaside holiday in Great Yarmouth - the weather was good; and so were many results for Berkshire juniors, including a British champion and a second place!
Sat, 07-JulUK Chess Challenge Southern Gigafinal: Results are finally in, and the 50 Berkshire entrants gained 3 Ultimo titles, and 6 further TeraFinal qualifying places.
Sat, 23-JunChess Kings Tournament: Felix Ynojosa, Roy Zhang and Louise Head grab the top prizes.
Sat, 09-JunNational Girls Team Championships: Trophies all round for an under 14 girls team (3 Berkshire players, plus 1 from Wiltshire).
Sat, 12-MayBest EPSCA result for Under 11s as well!: Following on from successes for the under 9, under 13 and Girls teams.
Thu, 10-MayUnder 9 Primary Schools Jamboree: Almost everything that could go wrong, does, but the kids carry on as if nothing was amiss, bless'em.
Mon, 07-MayUK Chess Challenge Berks Megafinal: All results for the MegaFinal are now available.
Sat, 28-AprBest ever EPSCA final result for Under 9s: and silver medals for the reserves!
Sat, 21-AprUnder 13s Win ECF County Championships!:
Sat, 24-MarUnder 11 EPSCA Girls: A big improvement from last season for Berkshire's Girl's team.
Sat, 17-MarUnder 11 EPSCA Zone: Berkshire come 2nd with 41 / 60 behind only reigning champions Wey Valley.
Sat, 10-MarBerkshire Under 9s runaway winners of the South West EPSCA Zonal: This year victory was even more emphatic, with 29 points from a possible 36, 6 clear points ahead of the second place team.
Sun, 04-MarUnder 11 team match v. Buckinghamshire: The Under 11 team continues its winning ways in the run-up to the EPSCA Zonal.
Sun, 04-MarUnder 14 event: Berks, Bucks, Hants & Surrey: The Under 14 team finish their season with an excellent hard-fought win, including a rare win against Surrey.
Sat, 24-FebWiltshire and West of England Junior Congress: After the successes in the South of England championships (see below), there were further excellent results in the West of England event.
Sat, 24-FebSAE - St. Michael's: A fourth trophy for Rachel Davey this season, and a first-time trophy winner in Kieran Brown.
Sat, 10-FebUK Chess Challenge Qualifying Event: UK Chess Challenge Qualifying event won convincingly by Venezuelan star.
Sat, 03-FebSAE - Streatley Primary: Rachel Davey wins her second SAE trophy of the season, defeating last year's winner, Robert Starley in the final round.
Sat, 03-FebSouth of England Chess Championships: Superb results for Berkshire's young players, winning two firsts and two seconds.
Sun, 28-JanUnder 11 event: Berks, Bucks, Hants and Sussex: The Under 11 team continue their good form from last weekend against 3 more neighbouring counties.
Sat, 27-JanAll England Girls Championships (Western Region): Rachel Davey wins the under U18/14/12 section.
Sat, 27-JanSAE - Eagle House: Playoffs galore and two new trophy winners for the season.
Sun, 21-JanU11 and U9 team matches v. Wiltshire: Excellent results for both the U11 and U9 teams in the annual fixture against Wiltshire.
Sat, 20-JanSAE - St. Nicholas, Hurst: Daniel Noel wins his fourth SAE of the season with a perfect 6 out of 6. Ben Smith wins his first trophy, taking the under 500 grade honours.
Sat, 13-JanU11 Girls and Maidenhead Junior Tournaments: Louise Head wins another trophy at Maidenhead.
Sun, 07-JanUnder 9 event: Berks, Bucks, Hants and Sussex: Berkshire Under 9s win again.
Sat, 06-JanSAE - Aldryngton: Miserable weather conditions outside, but happy times inside for yet another new SAE winner this season: Robert Starley.
Sat, 16-DecMaidenhead Junior Club Tournament: Another three-way tie for first place...
Sat, 09-DecSAE - Whiteknights: A third trophy of the season for Daniel Noel, and a first ever trophy for William Foo.
Sat, 09-DecLondon Junior Championships: Some excellent results for those Berkshire Juniors who took part in this prestigious event.
Sun, 26-NovBerkshire Junior Congress: All results, with crosstabs, and reports from each section now available.
Sun, 19-NovUnder 9 team match v. Barnet: Berkshire Under 9s comprehensively beat Barnet
Sun, 19-NovNYCA Under 14: A young Berkshire Under 14 team do themselves proud in their final event of the season.
Sat, 18-NovClaires Court and Ridgeway Society Sixth Annual Chess Festival: The promise of separate sections for each age group (with trophies for first and second), toasted sandwiches, and a School Trophy on offer prompted a large turnout.
Sun, 12-NovUnder 11 team match v. Buckinghamshire: A resounding success against Bucks for the Under 11 team.
Sat, 11-NovSAE - Upton House: And in a packed programme, 4 separate events were run with a grand total of 59 players, in a variety of different formats.
Sun, 05-NovUnder 14 Team event: Berks, Surrey, Sussex: With several higher board players unavailable, the under 14 team give it their all against strong sides from Surrey and Sussex.
Sat, 04-NovMaidenhead Junior Club Tournament: A three-way tie for first!
Sat, 04-NovSAE - Checkendon: A perfect 7 out of 7 for Sam Goodwin means he doesn't have to share the trophy for a change.
Sat, 28-OctSAE - Caversham Primary: Sam Goodwin and Ryan Chen fail to produce a blitz game result, so share first place in the Open Section. Peter Robinson bounces back from last week's event to take the Challengers Section trophy
Sat, 21-OctSAE - Reading School: Grizzled old veterans (some as old as 15!) lead the way in a high-quality field.
Sun, 15-OctBucks Junior Congress: 3 Berkshire players qualified for the London Juniors at the Bucks Junior Congress.
Sun, 15-OctUnder 14 Team event: Berks, Sussex, Kent and Barnet: A nail-bitingly close second round saw Berkshire squeeze out a narrow victory over Kent, after a tough first round match against Barnet.
Thu, 12-OctPrimary Schools Jamboree: With only one point separating the top four teams, it could hardly have been closer.
Sun, 01-OctUnder 9 Trial: An encouragingly high entry to the Under 9 trial ensured that squad places had to be earned the hard way. An exciting last round left three players tied for first place with 5 points out of 6.
Sun, 01-OctUnder 11 Trial: A good entry for the Under 11 trial as well. Several newcomers performed very well to claim a place in the squad, but the "usual suspects" made their experience tell, and held on to the top places.
Sun, 24-SepNYCA Under 12 and Under 16: Relatively young Berkshire teams battle hard against tough opposition.
Sat, 23-SepSAE - Polehampton: A new season of SAEs kicks off with a first win for Philip Archer-Lock.